0.9 C
Kretinga
Antradienis, 19 kovo, 2024

5 savybės, dėl kurių pistacijos pelnytai vadinamos idealiu užkandžiu

Ar jau skaitėte?

Pistacijos.

Pistacijos – vieni seniausių riešutų pasaulyje, tūkstančius metų auginami Viduriniuose Rytuose. Šis užkandis dėmesio nusipelnė ne tik dėl egzotiško skonio, bet ir dėl daugybės naudingų savybių sveikatai. Štai dėl kokių priežasčių mitybos specialistai pistacijas vadina idealiu užkandžiu.

- Reklama -

1. Gausu organizmui reikalingų maistinių medžiagų

Ar žinote, kad viena saujelė pistacijų per dieną suteikia rekomenduojamą baltymų, antioksidantų, mineralų ir vitaminų kiekį? „Pistacijos yra puikus sveikų riebalų, skaidulinių medžiagų ir baltymų šaltinis, galintis padėti subalansuoti cukraus kiekį kraujyje. 100-tame gramų pistacijų yra apie 7 gramai skaidulinių medžiagų. Jos svarbios geram virškinimui bei svorio kontrolei”, – sako Lietuvos restoranų vyr. virėjų ir konditerių asociacijos narė, maisto ekspertė Aida Matulevičiūtė.

Be to, šiuose riešutuose yra mūsų gerai savijautai bei energijai svarbių mineralų: vario, mangano, kalio, kalcio, geležies, magnio, cinko. Taip pat grožiui puoselėti vertingų antioksidantų – vitamino E, bei seleno – padedančio pašalinti audinius žalojančius laisvuosius radikalus ir resveratrolio, susijusio su priešvėžinėmis, antivirusinėmis savybėmis, šaltinis.

Be tiamino ir vitamino B6, pistacijose yra ir kitų B grupės vitaminų, svarbių medžiagų apykaitai ir energijos gamybai, cukraus kiekiui kraujyje reguliuoti ir hemoglobinui gaminti. Pistacijų baltymai laikomi pilnaverčiais, tai reiškia, kad juose yra visų būtinų aminorūgščių. Dėl šios priežasties šie riešutai idealiai tinka tiek veganams, vegetarams, tiek sportuojantiems, auginantiems raumeninę masę ar norintiems kontroliuoti kūno svorį.

Dietologės Lauros Jeffers teigimu, pistacijos ir kiti riešutai yra Viduržemio jūros dietos pagrindas. Tyrimai šią dietą sieja su didžiausia gyvenimo trukme ir mažiausiu širdies ligų skaičiumi pasaulyje”, – komentavo L. Jeffers.

- Reklama -

2. Gali pagerinti smegenų funkcijas

JAV Loma Linda universiteto (LLU) tyrėjai nustatė, kad reguliarus riešutų valgymas gerina smegenų bangos dažnį, susijusį su pažinimu, mokymusi, atmintimi ir kitomis pagrindinėmis smegenų funkcijomis. Nors tyrimo metu buvo analizuotos kelios riešutų rūšys, pistacijos pateikė didžiausią gama bangos reakciją, kuri yra ypač svarbi norint pagerinti pažinimo procesą, informacijos išsaugojimą ir suvokimą.

Smegenų bangos signalų stiprumui matuoti buvo imtos elektroencefalogramos (EEG). Tuomet EEG bangos juostos aktyvumas buvo užfiksuotas iš devynių galvos odos sričių, susijusių su smegenų žievės funkcija. „Šis tyrimas pateikia reikšmingų išvadų, parodydamas, kad riešutai yra naudingi ir kūnui, ir protui“, –teigė pagrindinis tyrėjas, dekanas Lee Berk.

Pistacijose taip pat yra daug vitamino B6, kuris yra svarbus gaminant dopaminą – neuromediatorių, darantį įtaką mūsų gebėjimui susikaupti. Vitaminas E tiesiogiai dalyvauja nervų ląstelių membranų apsaugoje, veikdamas kaip antioksidantas. Manoma, kad sveikų riebalų ir antioksidantų derinys, esantis riešutuose, gali padėti apsaugoti gyvybines smegenų funkcijas.

- Reklama -

Per savaitę rekomenduojama suvalgyti penkias ar daugiau porcijų riešutų, pavyzdžiui, migdolų, graikinių riešutų ar pistacijų. Harvardo universiteto tyrimas parodė, kad 70-ties ir vyresnės moterys, kurios valgydavo penkias ar daugiau porcijų riešutų per savaitę, atliekant kognityvinius testus, pasiekė geresnių rezultatų nei moterys, kurios išvis nevalgė riešutų. Tyrėjai teigia, kad taip gali būti dėl didelės maistinių medžiagų koncentracijos riešutuose. Ankstesni tyrimai juos susiejo su atsparumu insulinui ir pagerėjusiu riebalų kiekiu kraujyje. Manoma, kad tai gali daryti įtaką geresnei smegenų sveikatai.

3. Puikus gerųjų riebalų šaltinis

Pistacijos yra turtingas energijos šaltinis. O šią energiją mums suteikia ne tik jose esantys vitaminai, bet ir gerieji riebalai. „Pistacijų sudėtyje yra aukštos kokybės riebalų, turinčių mononesočiųjų riebalų rūgščių, kurie palaiko širdies sveikatą ir padeda kūnui absorbuoti riebaluose tirpius vitaminus: A, D, E ir K“, – sako Laura Ligos, „The Sassy Dietitian“ įkūrėja Niujorke.

Remiantis Amerikos širdies asociacija, dauguma mūsų raciono riebalų turi būti sudaryti iš mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų. Pistacijų riešutuose esantys mononesotieji riebalai padeda išlaikyti žemą cholesterolio kiekį kraujyje ir palaiko kūno ląstelių sveikatą bei vystymąsi. Polinesotieji riebalai, iš jų ir nepakeičiamosios omega-3 riebalų rūgštys, svarbūs smegenų ir širdies sveikatai bei siekiant sumažinti širdies ligų ir insulto riziką.

„Žmonės, kuriems padidėjęs cholesterolio kiekis, turėtų atsisakyti gyvūninių riebalų ir vartoti augalinius, tačiau riboti palmių, kokosų ir sviestmedžių riebalus. Pistacijos yra puikus gerųjų augalinių riebalų šaltinis, nes praturtina organizmą skaidulinėmis medžiagomis ir sveikatai palankiais riebalais”, – sakė A. Matulevičiūtė.

4. Gali padėti kontroliuoti svorį

Saikingai vartojamos pistacijos gali padėti kontroliuoti svorį. Dėl šiuose riešutuose esančių baltymų ir gerųjų riebalų, greičiau pajuntame sotumo jausmą, o tai padeda kontroliuoti apetitą, taigi – ir svorį. Pistacijose esančios skaidulinės medžiagos padeda ilgiau jaustis sotiems, o ląsteliena gerina medžiagų apykaitą. Pasak A. Matulevičiūtės, tai puikus užkandis norint greitai pasisotinti ir mažiau suvalgyti pietų metu. Kad būtume energingi ir pajustume sotumo jausmą, pakanka saujelės priešpiečiams.

5. Paprasta įtraukti į savo kasdienę mitybą

Lietuviai mėgsta pistacijas ir noriai įtraukia jas į savo mitybą. Štai RAIT atliktas tyrimas rodo, kad pistacijos – mėgstami riešutai Lietuvoje. Kartą per mėnesį juos perka apie pusė tyrimo dalyvių (49-50 proc.). Pistacijas, dažniau nei kitos amžiaus grupės, renkasi 25-34 amžiaus asmenys.

Po saujelę kasdien – toks kiekis riešutų suteiks energijos, sotumo jausmą ir svarbių organizmui maistinių medžiagų. Jei visgi ieškote kūrybingesnių sprendimų ir mėgstate eksperimentuoti virtuvėje, smulkintomis pistacijomis gardinkite tirštus vaisių kokteilius, jogurtą, mėsos kepsnius ir padažus.

Jei pistacijas susmulkinsite, galėsite jas naudoti kaip „džiūvėsėlius“ ruošiant žuvies ar mėsos patiekalus. Sumaišius riešutus su vandeniu, datulėmis, vanile ir druska – paruošite maistingą ir egzotiško skonio pieną.

Mėgstantiems desertus, bet norintiems gyventi sveikiau, pistacijos puikiai tiks gardinti sausainius, o kartu su džiovintais vaisiais – datulėmis, spanguolėmis ir kakava šie riešutai suteiks pikantišką skonį avižiniams batonėliams ir triufeliams. Tereikia lašelio fantazijos!

- Reklama -

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

0
Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

0
Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

0
Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

0
Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

0
Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Aviacinė vasara prasideda: skrydžiai iš Lietuvos – nuo Maroko iki Kazachstano

0
Paskutinis kovo sekmadienis – aviacinio vasaros skrydžių sezono pradžia. Šįmet Lietuvos oro uostai jo metu keliautojams ne tik suteiks galimybę tiesiogiai nuskristi iki garsių kurortų prie Adrijos ir Juodosios jūrų bei Atlanto vandenyno, bet...

Elonas Muskas: „Tesla“, „SpaceX“ ir fantastinės ateities paieškos

0
„Manai, aš nenormalus?“ – tai Elono Musko klausimas, kuriuo pradedamas biografinis Ashlee Vance pasakojimas apie niekam nežinomo vaikino iš Pietų Afrikos kelią į pasaulio elitą. Šis kelias pilnas asmeninių pakilimų ir nuosmukių, profesinių nesėkmių...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

0
Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

0
„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

0
Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

0
Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...

Žlugo vaisių prekeivio schema – 16 kratų ir apie 400 tūkst. eurų neapskaitytų pajamų

0
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai, vadovaujant Šiaulių apygardos prokuratūrai, ikiteisminiame tyrime dėl vaisiais ir kitokiais produktais prekiaujančios bendrovės galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie gautas pajamas pateikimo...

5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

0
Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena kiekvienais metais primena ne tik apie kilnią misiją, bet ir priverčia pagalvoti apie savo pačių sveikatą. Visi rečiau ar dažniau atliekame įvairius kraujo tyrimus ir sužinoję, kad...

Urologas paneigė prostatitą gaubiančius mitus: liga nekenkia vaisingumui ir erekcijai

0
Sergamumas lytinių organų ligomis vyrų tarpe Lietuvoje – itin aukštas. Įvairių klinikinių tyrimų duomenimis, prostatitas kažkuriuo gyvenimo periodu vargina 35-50 proc. vyrų ir dažniausiai pasireiškia sulaukus vidutinio amžiaus. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro gydytojas...