15.9 C
Kretinga
Penktadienis, 3 gegužės, 2024

„Eurovaistinė“ Lietuvai padovanojo odos priežiūros piramidę

Ar jau skaitėte?

piramide2Lietuvos vyrai ir moterys skirtingai supranta grožį: daugiau nei pusė vyrų teigia, kad moterys neturėtų dažytis kasdien, o 6 iš 10 moterų įsitikinusios priešingai – joms kasdienis makiažas būtinas, atskleidė „Eurovaistinės“ inicijuotas kasdienių grožio ir higienos ritualų tyrimas. Odos priežiūros ekspertai sako, kad dekoratyvinė kosmetika neturėtų būti taip sureikšminama, ir siūlo sveikos ir gražios odos receptą – unikalią odos priežiūros piramidę.

- Reklama -

Vyrams nereikia, kad moterys dažytųsi kasdien

Reprezentatyvus Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimas parodė, kad 53 proc. lietuvių mano, jog moterys dekoratyvinę kosmetiką turėtų naudoti kiekvieną dieną. Kasdienis makiažas svarbesnis pačioms moterims: 6 iš 10 moterų (61 proc.) pasisako už makiažą kiekvieną dieną. Dauguma taip manančių – namų šeimininkės (72 proc.).

Vyrų nuomonė kitokia. Kad moterys dažytųsi kiekvieną dieną norėtų mažiau nei pusė apklaustų vyrų – 45 proc. Likusieji įsitikinę, moterims naudoti dekoratyvinės kosmetikos kiekvieną dieną nereikia.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad didesnei daliai moterų (29 proc.) kasdienis makiažas yra ilgiausiai trunkantis rytinis grožio ritualas. Po 25 proc. moterų ilgiausiai ryte prausiasi arba plaunasi galvą, 11 proc. – mankštinasi, 5 proc. – valosi dantis, 4 proc. – tepa kūną ir veidą kremu.

Tarp vyrų ilgiausiai trunkanti rytinė procedūra – skutimasis. Jį nurodė 61 proc. respondentų. 19 proc. vyrų ryte ilgiausiai prausiasi, 7 proc. – mankštinasi, 5 proc. – plaunasi galvą, 3 proc. – valosi dantis, 0,4 proc. – tepasi veidą ar kūną kremu.

- Reklama -

Ekspertų sudaryta piramidė – tinkamai odos priežiūrai

piramideAtsižvelgdama į tyrimo rezultatus, „Eurovaistinė“, bendradarbiaudama su gydytoja dermatovenerologe doc. dr. Rūta Gancevičiene, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto direktoriumi prof. Rimantu Stuku ir Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, pirmą kartą pristatė unikalią odos priežiūros piramidę – ekspertų patarimus teisingai ir sveikai kasdienei odos priežiūrai.

„Tyrimas parodė, kad lietuvės itin didelį dėmesį skiria kasdieniam dekoratyvinės kosmetikos naudojimui. Pakvietėme ekspertus kartu su mūsų vaistininkais sukurti priemonę, kuri leistų geriau suprasti, kas lemia odos būklę ir kaip puoselėti sveiką grožį. ukūrėme piramidę, padėsiančią geriau suprasti, kaip reikia prižiūrėti odą, kurie kasdieniai grožio ritualai yra svarbiausi, kurie – mažiau svarbūs“, – sako Ingrida Damulienė, „Eurovaistinės“ valdydos pirmininkė.

Viena iš piramidės rengėjų doc. dr. Rūta Gancevičienė pabrėžia, kad piramidė sudaryta pagal odos priežiūros procedūrų svarbą. Apačioje esančios – pačios svarbiausios. Kylant į viršų – jų reikšmė mažėja.

- Reklama -

„Odos priežiūrai svarbiausias yra reguliarus, dukart per dieną, prausimasis ir odos drėkinimas. Nesudrėkinta oda lengviau pažeidžiama, linkusi į įvairius susirgimus. Svarbi odai ir apsauga: nuo ultravioletinių spindulių, o žiemą – ir nuo šalčio. Kylant į viršų, procedūrų svarba odos priežiūrai mažėja. Piramidės viršūnėje esančią dekoratyvinę kosmetiką galima naudoti kasdien, tačiau ji negali tapti pagrindine odos priežiūros priemone“, – pataria dermatovenerologė doc. dr. R. Gancevičienė.

Drėkinti odą gydytoja pataria dukart per dieną, vadovaujantis 3 minučių taisykle – drėkinamąją priemonę naudoti, kol oda dar drėgna po prausimo. Šveisti odą užtenka kartą ar du per savaitę, o priemones specifiniams odos poreikiams (itin sausai ar, priešingai, itin riebiai odai) ar ją praturtinančias priemones (kaukes, serumus ir kt.) galima naudoti ir kasdien pagal individualų poreikį.

Pasak gydytojos dermatovenerologės, lietuvių odos priežiūros „raštingumas“ pakankamai geras ir nuolat tobulėja, tačiau vis dar pasitaiko netinkamų priežiūros pavyzdžių. Be to, per mažai oda rūpinasi vyrai.

„Neretai vyrai pamiršta, kad ir jie turi rūpintis savo oda, ją prausti tinkamu prausikliu, sudrėkinti. Dažniausiai vyrai naudoja tai, ką „duoda“ žmona, arba tiesiog randa žmonos „lentynėlėje“. Jaunos merginos neretai dažosi per daug ir neturi kantrybės tinkamai kasdienei higienai. Tai gali sukelti tam tikras nepageidautinas odos būkles ir net ligas, pvz., kosmetinę aknę. Kai kurios moterys, puoselėdamos odą, persistengia. Per daug grožio procedūrų odai nėra gerai, ji pasimeta, nebežino, kaip elgitis ir reaguoti į „naujienų“ gausą, todėl gali atsirasti įvairių išbėrimų. Na, o dalis moterų, priešingai, visai neskiria sau dėmesio, manydamos, jog oda pati susivokia ir tinkamai kovoja. Iš dalies tai tiesa, bet su metais odos apsauginės galimybės silpsta, nesaugoma oda greičiau sensta, atsiranda pigmentacijos pokyčiai, prarandamas odos sveikas švytėjimas“, – odos priežiūros klaidas vardija gydytoja dermatovenerologė.

Sveika gyvensena – sveikos odos pagrindas

Profesorius Rimantas Stukas primena, kad piramidės pagrindą sudarantys veiksniai – vanduo, sportas, vidinė darna, miegas ir maistas – sveikos ir spinduliuojančios odos pagrindas.

„Ko gero, visi yra pastebėję, kad, jeigu žmogus negaluoja, nepakankamai miega, patiria stresą, jo mityba sutrinka, jis ir atrodo kitaip. Oda gali būti pablyškusi, paakiai pajuodę – viskas atsispindi odoje. Gerą odos išvaizdą lemia visų šių veiksnių visuma. Odos priežiūros piramidę galime palyginti su maisto pasirinkimo piramide. Ji leidžia pamatyti visus odos būklę lemiančius veiksnius ir jų svarbą“, – teigia prof. R.  Stukas.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad, rūpinantis oda, svarbu itin atidžiai skaityti gamintojų pateiktą informaciją apie naudojamą priemonę. Tai padės išvengti žalos odai dėl netinkamai pasirinktų ar naudojamų higienos ir kosmetikos gaminių.

„Kosmetikos gaminių gamyboje naudojamos cheminės medžiagos, kai kurios iš jų pasižymi alergizuojančiomis savybėmis, todėl reikėtų atidžiai perskaityti gaminio ingredientų sąrašą. Reikėtų įsidėmėti, kad kosmetikos gaminiai nėra skirti gydymui. Jų paskirtis yra valyti, kvėpinti, pakeisti išvaizdą, apsaugoti, išlaikyti gerą odos, plaukų, nagų būklę. Todėl kosmetikos gaminius reikia naudoti pagal gamintojo nurodytą paskirtį ir laikytis naudojimo instrukcijų, kurios parengtos kruopščiai įvertinus kosmetikos gaminio saugą“, – sako Rolanda Lingienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro direktorė.

Apie tyrimą:

Reprezentatyvų Lietuvos gyventojų tyrimą atliko „Spinter tyrimai“ šių metų balandį. Apklausti 1007 įvairaus amžiaus ir gyvenamųjų vietovių gyventojai.

- Reklama -

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

0
Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

0
Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

0
Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

0
Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

0
Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Aviacinė vasara prasideda: skrydžiai iš Lietuvos – nuo Maroko iki Kazachstano

0
Paskutinis kovo sekmadienis – aviacinio vasaros skrydžių sezono pradžia. Šįmet Lietuvos oro uostai jo metu keliautojams ne tik suteiks galimybę tiesiogiai nuskristi iki garsių kurortų prie Adrijos ir Juodosios jūrų bei Atlanto vandenyno, bet...

Elonas Muskas: „Tesla“, „SpaceX“ ir fantastinės ateities paieškos

0
„Manai, aš nenormalus?“ – tai Elono Musko klausimas, kuriuo pradedamas biografinis Ashlee Vance pasakojimas apie niekam nežinomo vaikino iš Pietų Afrikos kelią į pasaulio elitą. Šis kelias pilnas asmeninių pakilimų ir nuosmukių, profesinių nesėkmių...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

0
Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

0
„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

0
Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

0
Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...

Žlugo vaisių prekeivio schema – 16 kratų ir apie 400 tūkst. eurų neapskaitytų pajamų

0
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai, vadovaujant Šiaulių apygardos prokuratūrai, ikiteisminiame tyrime dėl vaisiais ir kitokiais produktais prekiaujančios bendrovės galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie gautas pajamas pateikimo...

5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

0
Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena kiekvienais metais primena ne tik apie kilnią misiją, bet ir priverčia pagalvoti apie savo pačių sveikatą. Visi rečiau ar dažniau atliekame įvairius kraujo tyrimus ir sužinoję, kad...

Urologas paneigė prostatitą gaubiančius mitus: liga nekenkia vaisingumui ir erekcijai

0
Sergamumas lytinių organų ligomis vyrų tarpe Lietuvoje – itin aukštas. Įvairių klinikinių tyrimų duomenimis, prostatitas kažkuriuo gyvenimo periodu vargina 35-50 proc. vyrų ir dažniausiai pasireiškia sulaukus vidutinio amžiaus. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro gydytojas...