18.9 C
Kretinga
Sekmadienis, 16 birželio, 2024

Kaip pradėti rūšiuoti namuose

Ar jau skaitėte?

siukslines-konteineriaiDažnai gyventojai delsia pradėti rūšiuoti, nes galvoja, kad tam reikės papildomos vietos, laiko, atliekos ims skleisti nemalonų kvapą ar kels kitų nepatogumų. Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, 2013 metais Lietuvoje vienam gyventojui vidutiniškai teko 433 kg atliekų. Šio skaičiaus mažėjimas yra kone kiekvienos šalies siekiamybė, tačiau, kaip greitai šiuos pokyčius matysime savo aplinkoje, priklauso tik nuo pačių gyventojų.

- Reklama -

„Neseniai Lietuvoje pradėjusi veikti vienkartinių pakuočių užstato sistema turėtų padėti ženkliai sumažinti sąvartynuose atgulančius buityje susidariusių pakuočių atliekų kiekius. Norėdami tapti efektyviai atliekas tvarkančia valstybe privalome ir toliau ieškoti būdų, kurie padėtų užtikrinti, kad atliekos nesusidarytų išvis arba jų būtų kuo mažiau” – sakė ekologijos verslo bendrovės „Ecoservice” vykdomoji direktorė D. Skrupskelienė.

Žemiau pateikiami 5 praktiniai patarimai, kurie padės pradėti rūšiuoti namuose, neapsunkinant savo buities.

Pasidomėkite apie atliekų surinkimo sistemą

Siekiant užtikrinti patogų atliekų tvarkymą šalia gyvenamųjų namų statomi estetiškos išvaizdos ir sandarūs buitinių bei antrinių atliekų surinkimo konteineriai, kurie yra reguliariai ištuštinami. Visgi pasitaiko atvejų, kai gyventojai nereikalingas, tačiau perdirbti tinkamas atliekas palieka šalia konteinerių arba dar blogiau – išmeta į aplinką.

„Seni baldai, langai, durys, įvairios elektronikos atliekos, taip pat naudotos padangos ir kitos buityje susidarančios didesnių matmenų atliekos turėtų būti pristatomos į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles. Šiuo metu Lietuvoje yra 96 aikštelės, kur gyventojai gali atvežti ir palikti buitinių atliekų konteineriuose netinkamas šalinti atliekas“, – įspėjo D. Skrupskelienė.

- Reklama -

Taip pat jau kurį laiką sėkmingai veikia „Ecoservice” sukurta mobili programėlė „Eco App”. Naudodami išmanųjį įrenginį gyventojai gali pasitikrinti, kada tiksliai bus surenkamos buitinės ir antrinės atliekos jų gyvenamojoje vietoje, pranešti apie konteinerių būklę, personalo darbą ir atlikti kitus veiksmus.

Atliekas atskirkite jų susidarymo vietoje

Apskaičiuota, kad net 60 proc. kasdien buityje susidarančių atliekų galima perdirbti ir panaudoti kaip antrinę žaliavą. Todėl siekiant palengvinti perdirbti tinkamų atliekų apdorojimą ir atskirti jas nuo buitinių atliekų, šios turėtų būti rūšiuojamos jų susidarymo vietoje atsižvelgiant į atliekų rūšį ir pobūdį.

„Įsivaizduokite, kad daugiau negu pusė kasdien išmetamų atliekų yra žaliava kitiems produktams gaminti. Kuo mes geriau išrūšiuosime – tuo, tikėtina, ateityje atliekų tvarkymo kaina mažės, nes patys atliksime didelį darbą ir buityje susidarančias atliekas paruošime perdirbimui. Nauda visiems – ir gamtai, ir žmogui, ir atliekų tvarkymo bendrovėms”, – akcentavo D. Skrupskelienė.

- Reklama -

Anot „Ecoservice” atstovės, visų pirma, reikėtų atskirti atliekas, kurios tinka pakartotiniam naudojimui ir gali tapti vertinga antrine žaliava nuo tų, kurios perdirbimui netinka. „Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad tarp atliekų nepapultų pavojingų medžiagų, pavyzdžiui, galvaninių elementų ar gyvsidabrio turinčių atliekų, kurios atsidūrę netinkamoje aplinkoje gali kelti pavojų”.

Tuo tarpu kitos buityje susidarančios komunalinės atliekos, pavyzdžiui šalti pelenai ir atitarnavę drabužiai, neturėtų būti šalinamos mišrių komunalinių atliekų konteineriuose.

„Pelenais galime pagerinti dirvožemio būklę, todėl, jie gali tapti vertinga trąša turintiems bent nedidelį žemės plotą. Tuo tarpu drabužiai, kaip biologiškai neskaidi atlieka, turėtų būti metama tik į specialius tekstilės atliekų konteinerius arba pristatoma į surinkimo punktus, – teigė D. Skrupskelienė. Taip pat, esant galimybei, ji patarė maisto atliekas namuose šalinti atskirai nuo buitinių atliekų.

Nemeskite, kur papuola

Pradėjus savarankiškai rūšiuoti namuose gyventojams dažnai kyla dvejones, kur kokias atliekas mesti, kokias pakuotės dalis pašalinti. Rūšiavimui skirtus konteinerius greta gyvenamųjų namų galima lengvai identifikuoti pagal spalvas: geltoni – plastikui, mėlyni – popieriui, žali – stiklui.

Į popieriui skirtus konteinerius reikia mesti laikraščius, žurnalus, kartoną, įvairias popieriaus atraižas, tačiau vengti riebalais suteptų maisto pakuočių, pakelių nuo traškučių, tualetinio popieriaus, servetėlių. Plastikiniai buteliai, polietileno plėvelė bei maišeliai, įvairūs indeliai ir „tetrapak“ pakuotės turėtų būti metamos į plastikui skirtus konteinerius. Nors metalinei pakuotei atskiro ženklinimo nėra, ji taip pat turi būti šalinama plastiko konteineryje. Stiklo konteineriai skirti stiklainių, stiklo taros, stiklo duženų, langų stiklo atliekoms. Draudžiama mesti porcelianą, krištolą, keramiką, elektros lemputes, veidrodžius bei buteliukus nuo vaistų.

„Vėliau šios atliekos yra dar kartą išrūšiuojamos rūšiavimo linijose, todėl, jei dvejojate, ar mesti – meskite”, – ragino D. Skrupskelienė.

Pakuotes išrūšiuokite namuose

Tuo tarpu namuose D. Skrupskelienė patarė šalia bendros šiukšliadėžės pasistatyti atskiras talpas popieriaus bei plastiko atliekoms, o stiklinę tarą sandėliuoti nuošalesnėje namų vietoje arba sandėliuke.

Taip pat ruošdami vietą rūšiavimui atkreipkite dėmesį, kokių pakuočių namuose susidaro daugiausiai ir pagal tai įvertinkite, kurios rūšies atliekoms bus reikalinga didžiausia talpa.

„Nemaža dalis gyventojų perdirbti tinkamas atliekas deda į vieną vietą ir išrūšiuoja tik prie konteinerių, tačiau toks būdas yra patogus tik tuo atveju, jei gyvenate daugiabučiame name, kuriame nėra sandeliuko ar riboja virtuvės erdvė”, – pastebėjo D. Skrupskelienė.

Taip pat daugelis bijantiems nemalonių kvapų namuose reikėtų atkreipti dėmesį, kad metamos pakuotės būtų švaros, be maisto likučių. Jei turite tik du rūšiavimo konteinerius popierių ir plastiką dėkite į tą patį konteinerį.

Stenkitės naudoti pakartotinai

Dažnai gyventojai lengva ranka išmeta iš pirmo žvilgsnio nereikalingas pakuočių atliekas, kurios praktiškai pritaikytos buityje gali padėti atsisakyti poreikio pirkti. Todėl prieš šalinant atliekas konteineriuose reikėtų tinkamai įvertinti, ar jos nėra tinkamos kitiems tikslams.

Pavyzdžiui, nepažeisti stikliniai indai gali tapti talpyklomis smulkiems daiktams susidėti, neužteršti plastikiniai pirkinių maišeliai gali būti naudojami pakartotinai arba atlikti šiukšlių maišų funkciją. Taip pat įvairios popieriaus atraižos gali pasitarnauti kaip lapeliai užrašams, o kartoninės dėžės – kaip pakavimo medžiaga.

„Išmesti daiktą spėsite bet kada, tačiau pasitelkus šiek tiek fantazijos galima sukurti originalių ir praktiškų gaminių, kurie padės ne tik sumažinti išmetamų atliekų kiekius, bet ir atneš finansinę naudą, – tikino D. Skrupskelienė. – Šiuo metu populiarėja įvairios kūrybinės dirbtuvės, kuriose galima pasisemti įkvėpimo gaminant iš antrinių žaliavų, tad džiaugiamės, kad gyventojai vis atsakingiau žiūri į atliekų tvarkymą, rūpinasi savo gyvenamosios aplinkos švara”.

- Reklama -

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

0
Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

0
Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

0
Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

0
Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

0
Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Aviacinė vasara prasideda: skrydžiai iš Lietuvos – nuo Maroko iki Kazachstano

0
Paskutinis kovo sekmadienis – aviacinio vasaros skrydžių sezono pradžia. Šįmet Lietuvos oro uostai jo metu keliautojams ne tik suteiks galimybę tiesiogiai nuskristi iki garsių kurortų prie Adrijos ir Juodosios jūrų bei Atlanto vandenyno, bet...

Elonas Muskas: „Tesla“, „SpaceX“ ir fantastinės ateities paieškos

0
„Manai, aš nenormalus?“ – tai Elono Musko klausimas, kuriuo pradedamas biografinis Ashlee Vance pasakojimas apie niekam nežinomo vaikino iš Pietų Afrikos kelią į pasaulio elitą. Šis kelias pilnas asmeninių pakilimų ir nuosmukių, profesinių nesėkmių...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

0
Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

0
„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

0
Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

0
Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...

Žlugo vaisių prekeivio schema – 16 kratų ir apie 400 tūkst. eurų neapskaitytų pajamų

0
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai, vadovaujant Šiaulių apygardos prokuratūrai, ikiteisminiame tyrime dėl vaisiais ir kitokiais produktais prekiaujančios bendrovės galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie gautas pajamas pateikimo...

5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

0
Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena kiekvienais metais primena ne tik apie kilnią misiją, bet ir priverčia pagalvoti apie savo pačių sveikatą. Visi rečiau ar dažniau atliekame įvairius kraujo tyrimus ir sužinoję, kad...

Urologas paneigė prostatitą gaubiančius mitus: liga nekenkia vaisingumui ir erekcijai

0
Sergamumas lytinių organų ligomis vyrų tarpe Lietuvoje – itin aukštas. Įvairių klinikinių tyrimų duomenimis, prostatitas kažkuriuo gyvenimo periodu vargina 35-50 proc. vyrų ir dažniausiai pasireiškia sulaukus vidutinio amžiaus. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro gydytojas...