15.9 C
Kretinga
Ketvirtadienis, 28 kovo, 2024

Žinomi sveikos mitybos puoselėtojai griovė mitus, kad sveikai maitintis – brangu, sunku ir nesotu

Ar jau skaitėte?

Sveika mityba šiandien – ne tik madingas, bet sąmoningesnis gyvenimo būdas. Galvojimas, ką valgai, gali padėti išvengti ne tik blogos savijautos, persivalgymo, bet ir leisti džiaugtis gražesniu bei sveikesniu kūnu. Vieno Lietuvoje veikiančio prekybos tinklo iniciatyvos „Rinkis sveikiau“ organizuotame renginyje kalbėję žinomi sveikos mitybos puoselėtojai pasidalino ne tik savo receptais, patirtimi, bet ir patarimais, kurie padėjo griauti dažnai pokyčius mityboje stabdančius mitus, kad sveikai maitintis yra brangu, sunku ir nesotu.

- Reklama -

Greitas sveikų produktų pasirinkimas

Renginyje kalbėjusi medicinos mokslų daktarė, gydytoja dietologė Edita Gavelienė sakė, kad remiantis Šiaurės Europos šalių, JAV, Kanados naujausiomis maitinimosi rekomendacijomis, daugiausia dėmesio skiriama maisto „grąžinimui“ į jam skirtą vietą, stengiantis sveikatą užtikrinantį maitinimą paversti įpročiu.

O tam, kad sveika mityba taptų nesunkia kasdienos dalimi, tereikia vadovautis keliomis taisyklėmis, kurios padės išsirinkti reikalingus ir sveikus produktus, neužtrunkant daug laiko.

„Nereikia maisto bijoti, nereikia jaustis kaltam valgant. Reikia maitintis taip, kad kūno tiek fiziniai, tiek ir emociniai poreikiai būtų patenkinti. Sveiko maitinimosi principai turi būti taikomi kiekvienam šeimos, bendruomenės nariui. Sveikas maitinimasis – tai ne „vienkartinė akcija“, todėl rekomendacijų reikia laikytis visą gyvenimą.

Svarbu rinktis pakankamo kiekio, įvairų bei maistingą maistą. Riboti kalorijas, gaunamas su pridėtiniu cukrumi, sočiaisiais riebalais. Sumažinti druskos kiekį“, – apie sveikesnių produktų pasirinkimą kalbėjo E. Gavelienė.

- Reklama -

Kad būtų lengviau atskirti sveikesnius produktus, jie lentynose pažymėti specialiu ženklu. Šie produktai yra atrinkti vadovaujantis daugybe kriterijų – juose yra mažiau cukraus ar druskos, ribojamas maisto priedų ir sintetinių dažiklių, sveikatai nenaudingų riebalų ir aliejų, GMO ir kt. ingredientų naudojimas.

Sveikai maitintis nėra sunku

Anksčiau sveikas gyvenimo būdas „Nestoras maistas“ tinklaraščio autorei Ievai Greičiūnaitei siejosi su itin lieknu kūnu, kalorijų skaičiavimu ir įvairiomis dietomis, o dabar šis supratimas visiškai pasikeitė. Sveikesnė mityba jai tapo malonumu, o ne sunkumu.

„Sveikas gyvenimo būdas man yra balansas tarp kokybiškų salotų dubens ir ledų porcijos, tarp intensyvios treniruotės ir savaitgalio gulint ant hamako skaitant knygą. Man tai neturi nieko bendro su kalorijų skaičiavimu ar kaltės jausmu suvalgius mažiau sveiką produktą. Man tai – balansas tarp sveiko kūno ir sveikos sielos“, – teigia I. Greičiūnaitė.

- Reklama -

Desertų atsisakyti nebūtina

Sveikesnė mityba neturėtų sietis ir su tokių malonumų, kaip saldumynai, atsisakymu. Pasak prekybos tinklo konditerijos technologės Daivos Selilės, tereikia mažai vertingus produktus pakeisti tokiais, kurie turi daugiau teigiamų savybių.

„Puikus, nebrangus ir labai paprastas desertas, kurį labai mėgsta ir vaikai, yra mažais gabalėliais pjaustytas arbūzas (tik prieš tai išimkite sėklytes), sumaišytas su natūralu nesaldintu jogurtu. O papuošus jį ispaninio šalvijo („čija“) sėklomis ar sezoninėmis uogomis, šiuo desertu drąsiai galima vaišinti ir svečius“, – sveikesnių skanėstų idėjomis dalinosi konditerijos technologė D. Selilė.

Renginio metu prekybos tinklo technologė pristatė dar vieną nesunkiai pagaminamo sveikesnio deserto receptą, kurio kaina – tik apie 1 eurą už porciją, o rezultatas tikrai pranoksta lūkesčius. Visi produktai, iš kurio desertą gamino D. Selilė, atitiko „Rakto skylutės“ ir „Rinkis sveikiau“ žymėjimų kriterijus.

„Šį vasarišką desertą nesunkiai pagaminsite iš duonos ir šviežių vaisių arba uogų. Šis receptas taip pat yra puikus sprendimas tais atvejais, kai namie užsilieka nesuvalgytos duonos, kuri jau yra pradėjusi kietėti – ir apie aplinką pagalvosite, nes duonos neišmesite, ir gardžiu desertu šeimą ar draugus nustebinsite“, – patarimais dalijosi D. Selilė, kuri renginio metu desertą ruošė iš orkaitėje skrudintų duonos skrebučių, nesaldinto jogurto ir šilauogių, kurias galima pakeisti ir kitomis sezoninėmis uogomis. Prieš valgant šį desertą patariama valandėlę palaikyti šaldytuve ir, jei norisi, paskaninti mėgstamais riešutais.

Nebrangus patiekalas pietums dviem asmenims

Dar viena dažnai pasitaikanti nuostata, kliudanti maitintis sveikiau, yra ta, esą sveikai besimaitinantys žmonės dažnai jaučiasi nesočiai ir juos persekioja alkio jausmas. Šį mitą savo receptu paneigti ryžosi restorano „Amandus“ vyr. virėjas Ernestas Žitkauskas.

Jis ne tik papasakojo apie sotumo jausmą suteikiančius produktus, bet ir pademonstravo, kaip nebrangiai ir greitai galima pasigaminti sotų pietų patiekalą dviem asmenims – avinžirnių salotas su keptu varškės sūriu. Vienos porcijos kaina siekia iki 2,5 Eur.

Avinžirnių salotos su keptu varškės sūriu pagal „Amandus“ vyr. virėją E. Žitkauską (2 porcijos)

1 skardinė konservuotų avinžirnių

150 g vyšninių pomidorų

1 nedidelė raudonoji paprika

120 g kepto varškės sūrio

2 saujelės svogūnų laiškų

1 saujelė burokėlių daigų

Druska, pipirai

Padažui:

1 skiltelė česnako

20-30 g alyvuogių aliejaus

1 šaukštas citrinų sulčių

Pastaba: Avinžirnius galima naudoti konservuotus iš skardinės arba džiovintus. Jei naudojami džiovinti – užmerkiame šaltame vandenyje bent 8 valandoms.

Gaminimo būdas. Supjaustome papriką, pomidorus ir svogūnų laiškus norimo dydžio gabaliukais, nusunkiame ir nusausiname avinžirnius, viską sudedame į dubenį. Atskirame inde į aliejų įtarkuojame česnaką, įpilame citrinos sulčių. Pilame į salotas, išmaišome. Sutrupiname varškės sūrį ir dedame ant salotų. Pagardiname druska, pipirais ir burokėlių daigais.

Tinklaraščio „Nestoras maistas“ autorės I.Greičiūnaitės užkandis su batatais

1 didelė saldžioji bulvė (arba pora mažesnių)

Įdarui:

1 avokadas

1 nedidelė skardinė tuno

1/3 svogūno

Druska

Saulėje džiovinti pomidorai

Petražolės

Gaminimo būdas. Nuplauname neluptą bulvę ir gerai ją nusausiname. Supjaustome apie 1 cm storio riekelėmis ir patepame ghee sviestu (galima naudoti aliejų). Dedame į iki 200 C laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepame apie 20-25 min. (viduryje kepimo bulves galima apversti). Per tą laiką susmulkiname svogūną ir sumaišome visus likusius ingredientus. Bulvei iškepus ir atvėsus, ant viršaus dedama avokado-tuno masė, papuošiama saulėje džiovintais pomidorais, petražolėmis ir čili granulėmis (kas mėgsta aštriau).

Sveikesnis vasariškas desertas už 1 Eur: konditerijos technologės D. Selilės duonos ir jogurto deserto receptas

Paruošiame duonos skrebučius. Viso grūdo dalių duoną (gaminant desertą naudojome viso grūdo ruginę duoną „Trejos girnos“, atitinkančią „Rakto skylutės“ ir „Rinkis sveikiau“ žymėjimo kriterijus) supjaustome nedideliais kubeliais ir apliejame juos sirupu, paruoštu iš agavų sirupo, sumaišyto su maltais cinamono, muskato ir imbiero prieskoniais. 400 g duonos reiktų maždaug 100 g sirupo ir po 1/2 arbatinio šaukštelio maltų prieskonių. Vietoje agavos sirupo tinka ir medus arba klevų sirupas, o jei norite visai išvengti saldiklių, vietoje sirupo duoną sudrėkinkite apie 50 g aliejaus.

Duonos kubelius kepame apie 20 min. iki 170 laipsnių įkaitintoje orkaitėje, kol jie gražiai apskrus (tik nesudeginkite). Gaminant desertą dviem asmenims užtektų ir vos vienos kitos riekelės duonos, tačiau patariama iš karto pasiruošti didesnį kiekį skrebučių – sandariame inde skrudintus skrebučius galima laikyti iki savaitės, tad galite jų pasiruošti iš karto keliems desertams arba pavaišinti visą būrį svečių.

Sluoksniuojame desertą. Atvėsintus duonos skrebučius (1 porcijai reiktų 2 valgomųjų šaukštų skrebučių) dedame į indą, ant jų užberiame 2 valgomuosius šaukštus šilauogių ar kitų sezoninių uogų, jei naudojate skrebučius be sirupo – saldumui sukurti galite supjaustyti pusę banano. Ant viršaus pilame 150 g nesaldinto jogurto , papuošiame keliomis šilauogėmis ar riešutais ir dedame valandėlei kitai į šaldytuvą.

 

Sveikatos.info – https://www.facebook.com/kaipsveikagyventi

 

- Reklama -

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

0
Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

0
Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

0
Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

0
Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

0
Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Aviacinė vasara prasideda: skrydžiai iš Lietuvos – nuo Maroko iki Kazachstano

0
Paskutinis kovo sekmadienis – aviacinio vasaros skrydžių sezono pradžia. Šįmet Lietuvos oro uostai jo metu keliautojams ne tik suteiks galimybę tiesiogiai nuskristi iki garsių kurortų prie Adrijos ir Juodosios jūrų bei Atlanto vandenyno, bet...

Elonas Muskas: „Tesla“, „SpaceX“ ir fantastinės ateities paieškos

0
„Manai, aš nenormalus?“ – tai Elono Musko klausimas, kuriuo pradedamas biografinis Ashlee Vance pasakojimas apie niekam nežinomo vaikino iš Pietų Afrikos kelią į pasaulio elitą. Šis kelias pilnas asmeninių pakilimų ir nuosmukių, profesinių nesėkmių...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

0
Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

0
„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

0
Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...

Penki mitai, trukdantys jaunimui pradėti laiku taupyti pensijai

0
Kasmet Lietuvoje į aktyvią darbo rinką įsilieja tūkstančiai jaunų žmonių, kurie pradeda gauti pirmąsias savo reguliarias pajamas ir dažniausiai jas skiria einamosioms išlaidoms padengti. Tai, kad ilgalaikiai finansiniai tikslai paprastai atsiduria antrame, o gal...

Žlugo vaisių prekeivio schema – 16 kratų ir apie 400 tūkst. eurų neapskaitytų pajamų

0
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai, vadovaujant Šiaulių apygardos prokuratūrai, ikiteisminiame tyrime dėl vaisiais ir kitokiais produktais prekiaujančios bendrovės galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie gautas pajamas pateikimo...

5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

0
Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena kiekvienais metais primena ne tik apie kilnią misiją, bet ir priverčia pagalvoti apie savo pačių sveikatą. Visi rečiau ar dažniau atliekame įvairius kraujo tyrimus ir sužinoję, kad...

Urologas paneigė prostatitą gaubiančius mitus: liga nekenkia vaisingumui ir erekcijai

0
Sergamumas lytinių organų ligomis vyrų tarpe Lietuvoje – itin aukštas. Įvairių klinikinių tyrimų duomenimis, prostatitas kažkuriuo gyvenimo periodu vargina 35-50 proc. vyrų ir dažniausiai pasireiškia sulaukus vidutinio amžiaus. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro gydytojas...