Uostamiesčio pareigūnai sunaikino visą Lietuvą apraizgiusį sukčių voratinklį

0
35
get

getKlaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro (VPK ONTB) ir Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus (ONKTS) pareigūnai baigė didelės apimties ikiteisminį tyrimą dėl telefoninių sukčiautojų organizuotos nusikalstamos grupuotės veiklos.

Nustatyta, kad šios organizuotos grupės pagrindą sudarė laisvės atėmimo bausmes pataisos namuose atliekantys kaliniai.

Nuteistieji telefonu skambindavo gyventojams, prisistatydavo bankų darbuotojais ir įvairių teisėsaugos institucijų pareigūnais bei pranešdavo apie jų bankų sąskaitose neva atliekamas neteisėtas finansines operacijas. Sukčiautojai prašydavo gyventojų atvykti pas policijos tyrėjus, o jiems dėl įvairių priežasčių atsisakius, prašydavo padiktuoti jų prisijungimo prie elektroninės bankininkystės sistemų slaptažodžius ir kodus, neva reikalingus vykdomoms neteisėtoms operacijoms ištirti.

Apgaule užvaldę svetimus elektroninių mokėjimo priemonių naudotojų tapatybės patvirtinimo duomenis, įtariamieji iš bankų sąskaitų pagrobdavo gyventojų pinigus arba jų vardu gaudavo ir pasisavindavo greituosius kreditus.

Teisėsaugininkai nustatė, kad nusikalstamose veikose dalyvavo ir kol kas laisvėje esantys šios organizuotos grupės narių giminaičiai, pažįstami bei draugai. Jie prisijungdavo prie elektroninių mokėjimo priemonių, pervesdavo nukentėjusiųjų pinigus į bendrininkų sąskaitas, išgrynindavo pinigus bankomatuose, perduodavo juos kitiems įtariamiesiems bei pan.

Ikiteisminis tyrimas dėl organizuotos telefoninių sukčių grupės pradėtas dar 2011 m. liepos mėn. Tuo metu tyrimai dėl tokio pobūdžio nusikaltimų būdavo pradedami pagal nukentėjusiųjų gyvenamąją vietą. Todėl tokie ikiteisminiai tyrimai dėl telefoninių sukčiavimų buvo pradėti Klaipėdos miesto 1-ajame ir 2-ajame, Palangos miesto, Klaipėdos, Šilutės, Skuodo, Kretingos rajonų policijos komisariatuose.

Tačiau Klaipėdos aps. VPK ONTB pareigūnai nuodugniai išanalizavo didelės apimties kriminalinės žvalgybos ir ikiteisminio tyrimo duomenis ir nustatė, kad šiuos nusikaltimus galėjo įvykdyti tą pati organizuota grupė.

Todėl uostamiesčio ONTB ir ONKTS pareigūnai nutarė šiuos tyrimus centralizuoti ir sujungė į vieną net penkiasdešimt devynis skirtinguose policijos komisariatuose atliekamus ikiteisminius tyrimus. Tyrimo metu nustatyta, kad ši organizuota grupė įvykdė nusikaltimus prieš 63 Lietuvos gyventojus.

Pirmuosius įtariamųjų sulaikymus ONTB pareigūnai atliko jau 2011 m. rugpjūčio mėn. Tąkart Klaipėdos aps. VPK pareigūnai visą parą trukusios operacijos metu atliko kratas pas įtariamuosius Kaune, Šiauliuose, Kėdainiuose, Ukmergėje, Lazdijuose, Vilkaviškyje, Ignalinos rajone. Be to, buvo atliktos kratos ir pataisos namuose.

2014 m. sausio mėnesį šis ypač sudėtingas ir didelės apimties tyrimas buvo užbaigtas. Galutiniai įtarimai pareikšti 25 organizuotos grupės nariams, net 16 iš jų atlieka laisvės atėmimo bausmes už kitus nusikaltimus.

Iš viso nustatyta 314 organizuotoje grupėje įvykdytų nusikaltimų, tarp jų – sukčiavimai, neteisėtas prisijungimas prie informacinės sistemos, neteisėtas disponavimas elektroninės mokėjimo priemonės duomenimis, neteisėtas elektroninės mokėjimo priemonės duomenų panaudojimas, valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens vardo pasisavinimas.

Iš pagrindinės baudžiamosios bylos atskirti dar 22 ikiteisminiai tyrimai epizodines nusikalstamas veikas įvykdžiusių asmenų atžvilgiu.

Nuo sukčių nukentėjo ne tik fiziniai asmenys, bet ir 8 kredito bendrovės, kurios neišvengė taip vadinamųjų blogųjų paskolų. Baudžiamojoje byloje pareikštas apie 165 000 Lt civilinis ieškinys.

Gauta duomenų, kad didžioji dalis neteisėtai užvaldytų pinigų buvo skirta narkotinėms medžiagoms įsigyti pataisos namuose.

Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 str. 2 d. už sukčiavimą organizuotoje grupėje numato laisvės atėmimą iki 8 metų.

Vaizdo medžiaga:

Klaipėdos aps. VPK informacija